پاسخ به سوالات شما در خصوص تورها و هتل های دبی، همین حالا با ما تماس بگیرید، آژانس مسافرتی سفری دیگر

جزایر نخل دبی

جزایر نخل دبی

جزایر نخل دبی یکی از بزرگترین شاهکارهای دست بشر است که بارها از آن ها به عنوان هشتمین عجایب دنیا یاد شده است. این جزایر به نام های جزیره نخل جمیرا، جزیره نخل دیره و جزیره نخل جبل علی، سه جزیره زیبا و مصنوعی هستند که در نزدیکی خاک دبی و در خلیج فارس ساخته شده اند. این جزایر زیبا در واقع با مقاصدی از جمله مسکونی، گردشگری و تفریحی به عنوان بزرگترین جزایر مصنوعی جهان شناخته میشوند.

جزایر نخل دبی | جزیره نخل دبی | بزرگترین جزایر مصنوعی دنیا 88851080-021

از جمله اهداف ساخت جزایر نخل دبی چیست؟

یکی از اصلی ترین دلایل ساخت جزایر نخل دبی را می توان جذب حداکثری گردشگران از سراسر دنیا دانست. هر چند که دبی بزرگترین شهر امارات است و از نظر جذب گردشگری یکی از قطب های مهم و زیبا در سراسر دنیا به حساب می آید. جالب است بدانید شهر دبی سالانه 5 میلیون نفر گردشگر دارد. اما با احداث و ساخت جزیره های نخلی دبی این تعداد حتی می تواند به 15 میلیون نفر نیز برسد چرا که از طریق این جزایر زیبا و دیدنی وسعت ساحلی دبی بیشتر شده و گنجایش بیشتری برای گردشگران خواهد داشت. هر چند که افزایش مکان های تفریحی و مراکز خرید در این جزایر دیدنی نیز در رشد صنعت گردشگری دبی بی تأثیر نخواهد بود.

مراحل ساخت جزیره جمیرا، بزرگترین جزیره مصنوعی جهان

در سال 2001 پروژه ساخت اولین جزیره از جزایر نخل دبی آغاز شد، بعد از به کارگیری بهترین مهندسان در سراسر دنیا و تحقیق و بررسی بر روی منطقه مورد نظر در آب های نیلگون خلیج فارس برای برپایی جزایر مصنوعی دبی، مناسب ترین مکان انتخاب شد. پس از ساخت موج شکنی 11 کیلومتری مراحل احداث و ساخت جزایر را شروع کردند. این جزایر مصنوعی از طریق پل هایی به زمین دبی متصل شده اند و از مصالح مختلفی از جمله شن و ماسه در ساخت آن ها استفاده شده تا جلوه ای طبیعی تر داشته باشند. طرح اولیه جزیره به شکل نخل با استفاده از ماسه دریایی پی ریزی شد و پس از آن برای ساخت ساختمان ها، هتل ها و دیگر مکان های مورد نظر در جزیره دست به کار شدند. ایجاد خطوط آب، برق، گاز و تلفن نیز انجام شد. پس از اتمام ساختمان ها و تعبیه شبکه حمل و نقل مناسب جزیره جمیرا، خانه ها ظرف مدتی کوتاه به فروش رسیدند.

جزایر نخل دبی | جزیره نخل دبی | بزرگترین جزایر مصنوعی دنیا 88851080-021

ساخت دو جزیره مصنوعی دیگر در دبی

با توجه به استقبال بالایی که از جزیره نخل جمیرا شد، حاکم دبی تصمیم گرفت دو جزیره دیگر به همان سبک احداث کرده و بسازد. جزیره نخل دیره و جزیره نخل جبل علی دو جزیره مصنوعی دیگر است که تا کنون پروژه ساخت جزیره جبل علی به اتمام رسیده و جزیره نخل دیره نیز در حال ساخت است. جالب است بدانید جزایر مصنوعی دبی از معدود مکان هایی هستند که از فضا دیده می شوند. جذابیت زندگی و اقامت در این جزایر به حدی است که بسیاری از افراد مشهور مانند دیوید بکهام و شاهرخ خان بازیگر معروف بالیوودی از جمله خریداران خانه های جزیره جمیرا هستند. اولویت خرید خانه هایی که در جزیره جمیرا آماده فروش و سکونت بودند ابتدا به اهالی کشور امارات و دیگر کشورهای حاشیه خلیج فارس داده شد، سپس این خانه ها به دیگر کشورها فروخته شد. در این میان 25 درصد از خریداران خانه جزایر نخل دبی انگلیسی ها بودند و باقی آن ها تابعیت آمریکایی داشتند.

جزایر نخل دبی | جزیره نخل دبی | بزرگترین جزایر مصنوعی دنیا 88851080-021

جاذبه های گردشگری جزیره نخل جمیرا

یکی از جذاب ترین بخش این جزیره را می توان وجود تونل آبی در زیر جزیره و در دریا دانست که از آن برای رفت و آمد میان جزیره و زمین اصلی استفاده می شود. از طرفی دیگر امکانات تفریحی بسیاری در این جزیره آمادهٔ پذیرایی از گردشگران است. از جمله امکانات گردشگری جزایر نخل دبی می توان به سایت‌های مخصوص غواصی، مراکز خرید بزرگ و لوکس، رستوران‌های متعدد، باغ‌وحش زیر آب، پارک‌های موضوعی، زمین‌های اسکی روی یخ، چشمه های آب معدنی و اشاره نمود که هر کدام به نوبه خود می توانند برای افراد در سنین و سلایق مختلف مورد استفاده و لذت بخش باشند.

جزایر نخل دبی | جزیره نخل دبی | بزرگترین جزایر مصنوعی دنیا 88851080-021

دانستنی های جالب درباره جزیره نخل جمیرا

جالب است بدانید جزیره نخل جمیرا 17 شاخه دارد که خط موج شکن آن با بیش از 7 میلیون تن سنگ ساخته شده است. در پروژه ساخت جزایر نخل دبی، تنها برای جزیره جمیرا ۱۱ میلیارد متر مکعب شن و ۴۷ میلیون تن سنگ استفاده شده است  جالب است بدانید پس از اتمام پروژه ساخت، جزیره دیره به عنوان اولین جزایر نخل دبی، در کمتر از 1 هفته تمامی خانه هایش به فروش رسید. جالب است بدانید مونو ریل جزیره جمیرا که جزیره را به خاک دبی وصل می کند اولین مونوریل خاورمیانه است که 5 کیلومتر طول دارد و به هتل آتلانتیس و برج های ورودی جزیره می رسد. این را نیز بدانید با مقدار مصالحی که در ساخت جزیره جمیرا و موج‌شکن آن به کار رفته شده است می‌توان دیواری به ارتفاع دو متر و ضخامت نیم متر ساخت که سه دور، دور کرهٔ زمین را دور بزند!

جزایر نخل دبی | جزیره نخل دبی | بزرگترین جزایر مصنوعی دنیا 88851080-021

 جزیره نخل جبل علی دومین جزیره از جزایر نخل دبی

یکی دیگر از جزایر نخل دبی، جزیره نخل جبل علی است که پس از جزیره جمیرا مراحل ساخت و احداث آن شروع شد. این جزیره زیبا و لوکس دو برابر جزیره جمیرا مساحت دارد. ای جزیره نیز مانند جزیره زیبای جمیرا 17 شاخه دارد که البته با ابعاد بزرگتر ساخته شده اند. در جزیره نخل جبل علی نیز ساخت چندین ساحل تفریحی، دهکده دریایی، روستای ساحلی، پارک آبی و همچنین موج شکن از جمله موارد اساسی بوده است. وجود خانه های آبی در این جزیره که بین حصارهای اطراف نخل قرار دارند ظاهر بسیار زیبایی به جزیره داده است. از طرفی دیگر ساخت خانه های زیبا بر روی یک بیت غزل از حاکم دبی توانسته ویژگی منحصر به فردی به جزیره جبل علی در میان دیگر جزایر نخل دبی بدهد.

جزایر نخل دبی | جزیره نخل دبی | بزرگترین جزایر مصنوعی دنیا 88851080-021

جزیره نخل دیره سومین جزیره از جزایر نخل دبی

و اما بزرگترین جزیره در میان جزایر نخل دبی، جزیره دیره نام دارد. این جزیره بی نظیر 41 شاخه دارد و مساحتش 8 برابر بزرگتر از جزیره جمیرا و پنج برابر بزرگتر از جزیره جبل علی است. ظرفیتی که جزیره نخل دیره می تواند در خود جای دهد بالغ بر یک میلیون نفر است. ساخت اولین بخش جزیره دیره بین خور دبی و بندالحمریه در سال 2007 شروع شده است و همچنان ادامه دارد.

جزایر نخل دبی | جزیره نخل دبی | بزرگترین جزایر مصنوعی دنیا 88851080-021

موفقیت در ساخت جزایر نخل دبی

شعار شرکت معماری نخیل مبنی بر “مکانی بی نقص برای دور شدن از دنیا” است و این شعار با تصاویری از جزایر سبز و سواحل سفید رنگ آنها در وب سایت این شرکت ثبت شده است. پس از انجام تحقیقات بسیار در زمینه اجرایی شدن ایده ساخت جزایر نخل دبی بر روی آب های نیلگون خلیج فارس، ساخت جزایر نخل دبی با بودجه ای ۲۰ بیلیون دلاری انجام شده است. برای این پروژه ۱٫۶۵ بیلیون متر مکعب ماسه و ۸۷ میلیون تن صخره جا به جا شده است که نتیجه اش افزودن چیزی حدود 60 کیلومتر به سواحل دریایی دبی شد.

یکی از مهم ترین مسائلی که در دنیا مورد توجه قرار دارد میزان موفقیت حاکم دبی در ساخت جزایر نخل دبی است. هر چند که صرف هزینه های گزاف برای نگهداری این جزایر امری نگران کننده است، اما تا کنون ساخت و فروش مراکز مسکونی، تجاری و هتل های جزایر نخل دبی مقرون به صرفه بوده و تا اندازه ای در افزایش جذب گردشگر به دبی تأثیرات مثبتی داشته است. هر چند که نمی توان از آثار تخریبی جزایر نخل دبی بر محیط زیست خلیج فارس چشم پوشید. بسیاری از کارشناسان معتقدند که گذر زمان باید میزان موفقیت و یا شکست ساخت جزایر نخل دبی را مشخص کند.

جزایر نخل دبی | جزیره نخل دبی | بزرگترین جزایر مصنوعی دنیا 88851080-021

آژانس سفری دیگر مجری مستقیم در خصوص بلیط دبی، ویزای دبی و تور دبی 88851080-021

با ما تماس بگیرید

  • پیشنهادات مناسبی برای خرید تور و رزرو هتل داریم.

تلفن تماس: 88851080-021

پیشنهاد می کنیم این مطالب را مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *